Webinar: Din guide til at søge kompensation!

DAF og DPA inviterer vores medlemmer til webinar, hvor Kulturstyrelsen og Dansk Erhverv vil gennemgå de relevante ordninger, man kan søge som sangskriver, komponist, musikproducer og artist.

7. januar 2022

DAF og DPA inviterer vores medlemmer til webinar, hvor Kulturstyrelsen og Dansk Erhverv vil gennemgå de relevante ordninger, man kan søge som sangskriver, komponist, musikproducer og artist.

Webinaret bliver holdt fredag den 21. januar kl. 13-15 via Zoom. Alle medlemmer af DPA og DAF har modtaget en invitation med link. Hvis du er medlem af en af de to organisationer og ikke har modtaget invitationen, men gerne vil deltage, så skriv til oliver@dpa.org (DPA) eller til dv@artisten.dk (DAF).

På webinaret vil du møde:

  • Torben Lyngsø, Slots- og Kulturstyrelsen

  • Camilla Martekilde, Dansk Erhverv

  • Martin Jørgensen, Dansk Erhverv

Send dine spørgsmål inden webinaret
Hvis du har konkrete spørgsmål til kompensationsordningerne hos Erhvervsstyrelsen med fokus på ordningerne for freelancere, selvstændige og mindre virksomheder eller spørgsmål til Kulturstyrelsens kompensationsordninger, så mail dine spørgsmål til Oliver Aabo på mail: oliver@dpa.org senest fredag den 14. januar. Så vil eksperterne forberede svar på så mange spørgsmål som muligt på webinaret den 21. januar.

Se mere om hvilke kompensationsordninger, du kan søge her.