Kontakt

Du er altid velkommen til at kontakte DPA, hvis du har spørgsmål til legater, projekter, politisk arbejde eller andet.

DPA Danske Populær Autorer

Lautrupsgade 9, 5. sal

2100 København Ø

Email: dpa@dpa.org

Telefon: 3312 0085

Telefonen er åben mandag til fredag mellem 13 og 15

CVR: 13624828

Sekretariat

Tobias Stenkjær

Forperson

tobias@dpa.org

26 84 21 39

Kontakt vedrørende DPA's politiske arbejde og bestyrelsens arbejde.

Constance Hegner

Kommunikations- og souschef

constance@dpa.org

31 32 92 19

Kontakt vedrørende kommunikation, projekter samt politiske områder, der er relevante for DPA.

Oliver Gorm Aabo

Kommunikations- og legatkonsulent

oliver@dpa.org

20 43 11 60

Kontakt Oliver omkring hjemmeside, nyhedsbrev, sociale medier, medlemsservice samt legater og arbejdsboliger.

Lene Salling

Bogholder

lene@dpa.org

26 28 66 34

Kontakt vedrørende udbetaling af legater, kontingent etc. (2 dage om ugen).

Karoline Frosch Larsen

Studentermedhjælper

karoline@dpa.org

Bestyrelsen

Tobias Stenkjær

Forperson

tobias@dpa.org

Tobias Stenkjær er forperson i DPA og repræsenterer DPA i Kodas bestyrelse. Tobias er prisvindende artist, sangskriver og producer. Han har skrevet både til eget album og en række danske og udenlandske artister.

Mathias Madsen Munch

Næstforperson

mathias@dpa.org

Mathias er næstforperson i DPA og står for DPA's børnemusikudvalg. Han komponerer interaktive koncerter for børn og er pt. huskomponist i DR Musikariet. Mathias arbejder som tekstforfatter, komponist og orkestrator. I DPA har han særligt fokus på musik til børn og unge.

Julie Aagard

Bestyrelsesmedlem

julie@dpa.org

Julie er sangskriver, producer og artist under kunstnernavnet Kill J. Jeg er desuden uddannet journalist og har bl.a. arbejdet på Danmarks Radio og som pressemedarbejder i musikbranchen.

Stine Kinck

Bestyrelsesmedlem

stine@dpa.org

Stine Kinck er medlem af DPA's bestyrelse.

Mattis Jakobsen

Bestyrelsesmedlem

mattis@dpa.org

Er medlem af bestyrelsen og DPA's Netværksudvalg, Vækstlagsudvalg og Vækstpuljen. Mattis er sangskriver og soloartist i eget navn. Han er signet til Tigerspring Publishing og tyske Lobster. Han har med sit soloprojet hittet verden over, spillet de store festivaler og haft syncs i diverse internationale reklamer, film & tv-serier.

Marcus Winther-John

Bestyrelsesmedlem

marcus@dpa.org

Marcus startede som artist i rockbandet 'Inside The Whale', men er siden blevet en særdeles produktiv sangskriver og har toppet hitlister med sine sange i DK, USA, Japan, Korea mm. Marcus underviser desuden på det Rytmiske Konservatories sangskriverlinje, er kapelmester for Peter Belli, er mentor i Spil Dansk regi og tovholder på DPA's Airplay Camp.

Gisli Gislason

Bestyrelsesmedlem

gisli@dpa.org

Gisli Gislason er medlem af DPA's bestyrelse.

Suppleanter til DPA's bestyrelse: Claus Frovin, Daniel Salcedo Mirza og Naja Rosa Koppel.