DPA

For komponister og tekstforfattere

DPA får ny adresse i 2014

4. september 2013
DPA har nemlig valgt at tage imod Kodas invitation til alle foreningerne om at flytte sammen på en ny adresse i København i 2014.

Dansk Komponistforening (DKF), DJBFA og Dansk Musikforlæggerforening (DMFF) har, ligesom DPA, takket ja til invitationen og til alle fordelene - både de praktiske og de samarbejdsmæssige - ved at flytte sammen i en større udlejningsejendom i Nordhavn.  

"Vi synes, det giver rigtig god mening, at vi samler Koda og alle medlemsforeninger under samme tag, og vi glæder os til at se, hvilke nye muligheder det giver for vores sekretariat, bestyrelse og for vores medlemmer, at vi deler hus med vores tætteste samarbejdspartnere", siger Ivan Pedersen, formand i DPA.

DPA’s nye adresse bliver Lautrupsgade nr. 9 i Københavns Nordhavn, og vi forventer at flytte ind i løbet af marts 2014.

I det nye ’Musikkens Hus’ vil DPA's sekretariat bo på samme etage som de øvrige komponistforeninger. Her vil vi fortsætte og udbygge det allerede omfattende og gode samarbejde på tværs med Dansk Komponistforening og DJBFA om blandt andet vores fælles jurarådgivning, mentorordning og vores fælles kulturpolitiske arbejde i ind- og udland for at sikre vilkårene for komponister, sangskrivere og tekstforfattere.

Det nye "Musikkens Hus" ligger 5 km på cykel fra Rådhuspladsen, 7 minutter til fods fra Nordhavn St. og meget tæt på den kommende Metro.

Vi glæder os til at byde vores medlemmer og samarbejdspartnere indenfor på den nye adresse i 2014.