DPA

For komponister og tekstforfattere

Bliv medlem af DPA

Vær med i et professionelt netværk af komponister og tekstforfattere, hvor du får adgang til medlemsarrangementer, projekt- og rejselegater, arbejdsboliger i ind- og udland og juridisk bistand.
Foto: Jan Persson


Hvorfor blive medlem af DPA?
DPA er en medlemsorganisation i KODA, der kæmper for fair og rimelig betaling for offentlig brug af komponister og tekstforfatteres værker.

Du får adgang til netværk og støtte
Som medlem af DPA får du adgang til:
- Et professionelt netværk af komponister og tekstforfattere. Fx mentorordning og udvalg, der repræsenterer din genre.
- Medlemsarrangementer- og kurser fx sangskriverophold i USA.
- Projekt- og rejselegater.
- Juridisk bistand fx til hvordan din kontrakt skal formuleres.
- Adgang til skrivehuse i ind- og udland.
- Stemmeret til KODA’s og DPA’s generalforsamlinger og medindflydelse begge steder.

Vi kæmper for dine vilkår
Vi repræsenterer dine interesser i råd, styrelser og udvalg - både her i Danmark og udlandet. DPA tager din ophavsret alvorligt, og repræsenterer dig overalt i musiklandskabet. Vi er med til forhandlinger, der påvirker din økonomiske situation og arbejdsbetingelser som komponist, sangskriver eller tekstforfatter.

Tilmeld dig her

Brug denne indmeldelsesformular, hvis du er nyt medlem af DPA

Brug denne indmeldelsesformular, hvis du skifter til DPA fra en anden komponistforening

Du er altid velkommen til at ringe til Henriette Lange på DPA's sekretariat på 33 12 00 85, hvis du har spørgsmål til tilmeldingsformularen. Det koster 1.000 kr om året at være medlem af DPA.

For at kunne blive medlem af DPA, skal du
Være medlem af KODA og have skrevet - eller været med til at skrive - mindst 10 musikværker/sange. Du skal have optjent mere end 4.000 kr. pr. år - to på hinanden følgende år op til ansøgningstidspunktet. Dette beløb stammer normalt fra din rettighedsbetaling fra KODA. Du kan blive medlem på baggrund af kun et års KODA-indkomst, hvis denne udgør 27.000 kr. eller derover. Under rettighedsindkomst tæller indkomst fra NCB ikke med i din ansøgning om medlemskab.

Du kan ikke samtidig med dit medlemskab af DPA også være medlem af en af KODA's andre komponistforeninger. Men du kan sagtens være medlem af fx fagforbund som DMF, DAF, Solist- eller Kapelmesterforeningen.

Nye medlemmer af foreningen skal vide, at man skal have været medlem et år, før man kan modtage andele af foreningens nationale midler i form af projektlegater, promotionstøtte eller rejselegater. Men du kan stadig søge om legat i KODAs pulje fra de nationale midler det første år.

Læs mere om vores medlemstilbud her